Abrir menú principal

Atletismo en os Chuegos Olimpicos de Londres 2012

L'atletismo en os Chuegos Olimpicos de 2012 estió representato por 47 prebas d'atletismo (24 masculinas y 23 femeninas) mientres os Chuegos Olimpicos de Londres 2012, y en as que parteciporon 2.231 atletas de 201 Comités Olimpicos nacionals.

As prebas s'escaicioron dende o día 3 dica o 12 d'agosto, en l'Estadio Olimpico de Londres. As cursas de rota y marcha prencipioron en The Mall y recorrioron circuitos urbans.

Contenius

MedalleroEditar

Medallero masculinoEditar

Preba Oro Archent Bronze
100 metros lisos
(detalle)
  Usain Bolt (JAM)   Yohan Blake (JAM)   Justin Gatlin (USA)
200 metros lisos
(detalle)
  Usain Bolt (JAM)   Yohan Blake (JAM)   Warren Weir (Aus)
400 metros lisos
(detalle)
  Kirani James (GRN)   Luguelin Santos (DOM)   Lalonde Gordon (TRI)
800 metros lisos
(detalle)
  David Rudisha (KEN)   Nigel Amos (BOT)   Timothy Kitum (KEN)
1.500 metros lisos
(detalle)
  Taoufik Makhloufi (ALG)   Leonel Manzano (USA)   Abdalaati Iguider (MAR)
5.000 metros lisos
(detalle)
  Mo Farah (GBR)   Dejen Gebremeskel (ETH)   Thomas Longosiwa (KEN)
10.000 metros lisos
(detalle)
  Mo Farah (GBR)   Galen Rupp (USA)   Tariku Bekele (ETH)
Maratón
(detalle)
  Stephen Kiprotich (UGA)   Abel Kirui (KEN)   Wilson Kipsang Kiprotich (KEN)
110 metros cletas
(detalle)
  Aries Merritt (USA)   Jason Richardson (USA)   Hansle Parchment (JAM)
400 metros cletas
(detalle)
  Félix Sánchez (DOM)   Michael Tinsley (USA)   George Orton (PUR)
3.000 metros obstaclos
(detalle)
  Ezekiel Kemboi (KEN)   Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA)   Abel Mutai (KEN)
Brinco de largaria
(detalle)
  Greg Rutherford (GBR)   Mitchell Watt (AUS)   Will Claye (USA)
Triple brinco
(detalle)
  Christian Taylor (USA)   Will Claye (USA)   Fabrizio Donato (ITA)
Brinco d'altaria
(detalle)
  Ivan Ukhov (RUS)   Erik Kynard (USA)   Mutaz Essa Barshim (QAT)
Brinco con percha
(detalle)
  Renaud Lavillenie (FRA)   Björn Otto (GER)   Raphael Holzdeppe (GER)
Tirada de peso
(detalle)
  Tomasz Majewski (POL)   David Storl (GER)   Reese Hoffa (USA)
Tirada de disco
(detalle)
  Robert Harting (GER)   Ehsan Haddadi (IRI)   Gerd Kanter (EST)
Tirada de martiello
(detalle)
  Krisztián Pars (HUN)   Primož Kozmus (SLO)   Koji Murofushi (JAP)
Tirada de chavalina
(detalle)
  Keshorn Walcott (TRI)   Oleksandr Pyatnytsya (UKR)   Antti Ruuskanen (FIN)
20 km marcha
(detalle)
  Chen Ding (CHI)   Erick Barrondo (GUA)   Wang Zhen (CHI)
50 km marcha
(detalle)
  Jared Tallent (AUS)[1][2]   Si Tianfeng (CHI)   Robert Heffernan (IRL)

Medallero femenínEditar

Preba Oro Archent Bronze
100 metros lisos
(detalle)
  Shelly-Ann Fraser (JAM)
10.75
  Carmelita Jeter (USA)
10.78
  Veronica Campbell-Brown (JAM)
10.81
200 metros lisos
(detalle)
  Allyson Felix (USA)
21.88
  Shelly-Ann Fraser (JAM)
22.09
  Carmelita Jeter (USA)
22.14
400 metros lisos
(detalle)
  Sanya Richards-Ross (USA)
49.55
Plantilla:Flagathlete
49.70
  DeeDee Trotter (USA)
49.72
800 metros lisos
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
1:56.19
Plantilla:Flagathlete
1:57.23
Plantilla:Flagathlete
1:57.53
1.500 metros lisos
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
4:10.23
Plantilla:Flagathlete
4:10.40
Plantilla:Flagathlete
4:10.74
5.000 metros lisos
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
15:04.25
Plantilla:Flagathlete
15:04.73
Plantilla:Flagathlete
15:05.15
10.000 metros lisos
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
30:20.75
Plantilla:Flagathlete
30:26.37
Plantilla:Flagathlete
30:30.44
100 metros cletas
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
12.35 (OR)
  Dawn Harper (USA)
12.37
  Kellie Wells (USA)
12.48
400 metros cletas
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
52.70
  Lashinda Demus (USA)
52.77
Plantilla:Flagathlete
53.38
3.000 metros obstaclos
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
9:06.72
Plantilla:Flagathlete
9:08.37
Plantilla:Flagathlete
9:09.84
Relevos 4x100
(detalle)
  (Estatos Unitos)
Tianna Madison
Allyson Felix
Bianca Knight
Carmelita Jeter
Jeneba Tarmoh*
Lauryn Williams*
40.82 (RM)
  (Chamaica)
Shelly-Ann Fraser
Sherone Simpson
Veronica Campbell-Brown
Kerron Stewart
Samantha Henry-Robinson*
Schillonie Calvert*
41.41 (RN)
Plantilla:UKR
Olesya Povh
Hrystyna Stuy
Mariya Ryemyen
Elyzaveta Bryzgina
42.04 (RN)
Relevos 4x400
(detalle)
  (Estatos Unitos)
DeeDee Trotter
Allyson Felix
Francena McCorory
Sanya Richards-Ross
Keshia Baker*
Diamond Dixon*
3:16.87
Plantilla:RUS
Yulia Gushchina
Antonina Krivoshapka
Tatyana Firova
Natalya Antyukh
Natalya Nazarova*
Anastasiya Kapachinskaya*
3:20.23
  ([[Chamaica)
Christine Day
Rosemarie Whyte
Shericka Williams
Novlene Williams-Mills
Shereefa Lloyd*
3:20.95
Maratón
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
2:23:07 (RO)
Plantilla:Flagathlete
2:23:12
Plantilla:Flagathlete
2:23:29
20 km. marcha
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
1:25:02 (RM)
Plantilla:Flagathlete
1:25:09
Plantilla:Flagathlete
1:25:16
Brinco d'altaria
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
2.05
  Brigetta Barrett (USA)
2.03
Plantilla:Flagathlete
2.03
Brinco con percha
(detalle)
  Jennifer Suhr(USA)
4.75
Plantilla:Flagathlete
4.75
Plantilla:Flagathlete
4.70
Brinco de largaria
(detalle)
  Brittney Reese (USA)
7.12
Plantilla:Flagathlete
7.07
  Janay Deloach (USA)
6.89
Triple brinco
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
14.98
Plantilla:Flagathlete
14.80
Plantilla:Flagathlete
14.79
Tirada de peso
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
21.36
Plantilla:Flagathlete
20.70
Plantilla:Flagathlete
20.48
Tirada de disco
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
69.11
Plantilla:Flagathlete
67.56
Plantilla:Flagathlete
67.22
Tirada de martiello
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
78.18 (RO)
Plantilla:Flagathlete
77.60
Plantilla:Flagathlete
77.13
Tirada de chavalina
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
69.55
Plantilla:Flagathlete
65.16
Plantilla:Flagathlete
64.91
Heptatlón
(detalle)
Plantilla:Flagathlete
6.955
Plantilla:Flagathlete
6.649
Plantilla:Flagathlete
6.628

ReferenciasEditar