Pasau anterior d'indicativo

tiempo verbal qui indica una acción pasada chusto anterior a atra acción tamién pasada
Tiempos verbals
Modo indicativo

Present
Pasau perfecto simple
Pasau imperfecto
Pasau perfecto composau
Pasau anterior
Pasau plusquamperfecto
Futuro simple
Futuro perfecto
Condicional simple
Condicional perfecto

Modo subchuntivo

Present
Pasau imperfecto
Pasau perfecto
Pasau plusquamperfecto

Modo imperativo
Impresonals

Infinitivo simple
Infinitivo composau
Participio present
Participio pasau
Cherundio

O pasau anterior d'indicativo ye present en as luengas romances y indica una acción pasada chusto anterior a atra acción tamién pasada.

Pasau anterior d'indicativo en francésEditar

Ta más detalles, veyer l'articlo pasau anterior d'indicativo en francésveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O pasau anterior se fa con o pasau perfecto simple seguiu d'o participio pasau. As formas d'o pasau anterior d'indicativo con o verbo auxiliar avoir son:[1]

Presona Chanter
1ª Sing. Que j'eus chanté
2ª Sing. Que tu eus chanté
3ª Sing. Qu'il, qu'elle, qu'on eut chanté
1ª Plur. Que nous eûmes chanté
2ª Plur. Que vous eûtes chanté
3ª Plur. Qu'ils, qu'elles eurent chanté

Os verbos pronominals y os verbos de movimiento fan servir como auxiliar o verbo être (equivalent a las formas "ser" d'o verbo "estar-ser"). As formas d'o pasau anterior d'indicativo con o verbo auxiliar être son:[1]

Presona Se laver
1ª Sing. Que je fus lavé, que je fus lavée
2ª Sing. Que tu fus lavé, que tu fus lavée
3ª Sing. Qu'il fut lavé, qu'elle fut lavée, qu'on fut lavé
1ª Plur. Que nous fûmes lavés, que nous fûmes lavées
2ª Plur. Que vous fûtes lavés, que vous fûtes lavées
3ª Plur. Qu'ils furent lavés, qu'elles furent lavées

S'emplega pa referir-se a una acción pasada que precede a un atra tamién en o pasau y que s'expresa con o pasau simple:

  • Dès qu'il eut fini de parler, il partit.

Tamién expresa una acción chusto dimpués d'un atra, una acción acabada.

Pasau anterior d'indicativo en l'aragonésEditar

Ta más detalles, veyer l'articlo pasau anterior d'indicativo en aragonésveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].
Presona 1ª Conchugación 2ª Conchugación 3ª Conchugación
1ª Sing. Habié aduyau / aduyato Habié debiu / debito Habié partiu / partito
2ª Sing. Habiés aduyau / aduyato Habiés debiu / debito Habiés partiu / partito
3ª Sing. Habió aduyau / aduyato Habió debiu / debito Habió partiu / partito
1ª Plur. Habiemos aduyau / aduyato Habiemos debiu / debito Habiemos partiu / partito
2ª Plur. Habietz aduyau / aduyato Habietz debiu / debito Habietz partiu / partito
3ª Plur. Habioron aduyau / aduyato Habioron debiu / debito Habioron partiu / partito

ReferenciasEditar

  1. 1,0 1,1 (es) Gramática francesa. Larousse Editorial, S.A, 2014., p 112.


O pasau anterior d'indicativo en aragonés y atras luengas romances
O pasau anterior d'indicativo en galaico-portugués | o pasau anterior d'indicativo en astur-leyonés | o pasau anterior d'indicativo en castellán | o pasau anterior d'indicativo en aragonés | o pasau anterior d'indicativo en catalán | o pasau anterior d'indicativo en occitán | o pasau anterior d'indicativo en francés | o pasau anterior d'indicativo en italián