Abrir menú principal

O participio en latínEditar

En latín bi ha quatro participios, dos activos y dos pasivos. O participio activo de present equival a la terminación aragonesa -ánt, -anta, y se diz asinas porque se forma sobre o tema de present d'os verbos, a o que s'anyaden as desinencias corresponients a os diferents casos. Os participios de present latins s'enuncian con as terminacions -ns, -ntis: amans, amantis. L'atro participio activo tien una valura d'adchectivo de acción futura, acabau en -urus, -ura, -urum; por eixemplo: laudaturus, «que loará». O participio pasivo d'o pasau correspone a o participio pasau de l'aragonés (laudatus, «loato»), mientres que o de futuro, que se diz tamién cherundivo, acaba en -ndus, -nda, -ndum y espresa una acción pasiva d'o futuro (laudandus, «para estar loau» o «pa loar-se», dividendus).

O participio en aragonésEditar

Ta más detalles, veyer l'articlo Participio en aragonésveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O participio en aragonés provién d'o participio pasau latín, que por presentar una oclusiva xorda intervocalica -T-, fa que en aragonés actual bi haiga dos variants principals. En aragonés común se pueden escribir as dos, pero se considera més chenuina a que mantién a oclusiva intervocalica -t- d'acuerdo con a fonetica aragonesa suposadament més caracteristica, encara que esta forma ya estase restrinchida en o sieglo XIX a l'aragonés central y siga actualment en camín de desapareixer.

# 1ª Conchugación 2ª Conchugación 3ª Conchugación
Masculín singlar Aduyau / Aduyato Debiu / Debito Partiu / Partito
Masculín plural Aduyaus / Aduyatos Debius / Debitos Partius / Partitos
Femenín singlar Aduyada / Aduyata Debida / Debita Partida / Partita
Femenín plural Aduyadas / Aduyatas Debidas / Debitas' Partidas / Partitas

Tamién bi ha participios irregulars: feito, dito, meso, etc...

O participio en castellánEditar

Ta más detalles, veyer l'articlo participio en castellánveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O participio en catalánEditar

Ta más detalles, veyer l'articlo participio en catalánveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O participio en occitánEditar

Ta más detalles, veyer l'articlo participio en occitánveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O participio en francésEditar

Ta más detalles, veyer l'articlo participio pasau en francésveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].