Diferencia entre revisiones de «Aragonés d'a valle de Vio»

==Pardicularidaz berbals==
[[Imachen:Present bebo ser Balle de Bio.JPG|thumb|right|100px|'''Fig. 2'''. O present d'endicatibo d'o berbo "'''estar'''", enna forma suya actual (grafía de Uesca).]]
*Como en buena cosa de [[Sobrarbe]], defuera de bels puestos an que a luanga ye més biba[[Chistau]] u A Fueba, u mellor conserbata, Bielsa u Tella, hai perduga muderna d'a desinenzia en '''-z''' d'a 2ª presona d'o plural d'o presente d'endicatibo, en fabor d'a desinenzia acastellanada '''-is''' (Fig. 2): ''mira'''is''''', ''torn'''ais''''', etz. As formas 2ª e 3ª d'o singular enno berbo "estar" son con a [[metabocal]] ubiarta aldosobrarbenca.
 
*Mesma tendenzia que o [[belsetán]], o [[chistabín]] e os parlars de [[Aragonés de Puértolas|Puértolas]] e [[aragonés de Tella|Tella]] de fer as primeras personas d'o [[pasato imperfeuto d'endicatibo]] con desinenzia pardicular en "'''-e'''": ''yo febe'', ''yo baixabe'', ''yo m'atabalabe'', ''yo dormibe''. En Puértolas yá pasible de sentir de manera ultralocal as formas con metatesis bocalica (u asimilazión d'altras formas personals) enna desinenzia d'os berbos d'a primera conchugazión, anque no ye guaire sennificatibo: ''yo camineba'', ''yo carrañeba'', as cualas combiben en chunto con d'as anteriors.
Usuario anónimo