Diferencia entre revisiones de «Segunda conchugación en aragonés»

sin resumen de edición
 
Os verbos ''cocer'', ''coneixer'', ''creixer'', ''mereixer'', ''naixer'', ''estender'', ''aprender'', ''plover''/''plever'', ''creyer'', ''foter'', ''vender'', ''moler'' y ''planyer'' se remontan a verbos d'a tercera conchugación latina que pasoron a la segunda conchugación latina por o cambio d'accentuación. Belún d'estos verbos presenta variants en a [[tercera conchugación aragonesa|conchugación en -ir]] como ''planyir''.
 
En [[aragonés benasqués|benasqués]] abi evolución d'os verbos d'a tercera conchugación latinaha estiónotables diferentdiferiencias con respecto a l'aragonéslo modelo cheneral conservando-se ld'accentuaciónesta esdrúixolaconchugación enpor unhaber-ie primer[[verbos inteacabaus paen dimpués perder-sere aen vocal post-tónica y formararagonés benasqués|verbos acabaus en ''-re'']] (IV clase benasquesa de J.A Saura Rami<ref name=SAURABEN>{{es}} [[José Antonio Saura Rami]]: ''Elementos de fonética y morfosintaxis benasquesas'', Zaragoza, Gara d'Edizions-[[Institución Fernando el Católico]] (2003). p 214.</ref>). comoEstos enverbos [[idiomason francés|francés]],a continación natural d'a [[idiomatercera occitánconchugación en latín|occitántercera conchugación latina]] de verbos con infinitivo esdrúixol y [[idiomaacabau en ''-ĔRE'', y tienen los suyos equivalents en catalán|catalán]]:, occitán, francés y italián.
 
== Tiempos verbals ==
|-
|}
 
== Variants ==
En [[aragonés benasqués|benasqués]] a evolución d'os verbos d'a tercera conchugación latina estió diferent con respecto a l'aragonés cheneral conservando-se l'accentuación esdrúixola en un primer inte pa dimpués perder-se a vocal post-tónica y formar verbos acabaus en ''-re'' (IV clase benasquesa de J.A Saura Rami<ref name=SAURABEN>{{es}} [[José Antonio Saura Rami]]: ''Elementos de fonética y morfosintaxis benasquesas'', Zaragoza, Gara d'Edizions-[[Institución Fernando el Católico]] (2003). p 214.</ref>) como en [[idioma francés|francés]], [[idioma occitán|occitán]] y [[idioma catalán|catalán]]:
*''EXTENDĔRE'' > ''estenre''.
*''FUNDĔRE'' > ''fonre''.
*''APPREHENDĔRE'' > ''apenre''.
*''PLOVĔRE'' > ''pllòure''.
*''CREDĔRE'' > ''creure''.
*''FUTUĔRE'' > ''fotre''.
*''MOLĔRE'' > ''muelre''.
*''PLANGĔRE'' > ''pllanre''.
*''VENDĔRE'' > ''venre''.
*''VIVĔRE'' > ''viure''.
*''SCRIBĔRE'' > ''escriure''.
*''FUGĔRE'' > ''fuire''.
*''MULGĔRE'' > ''muire''.
*''COLLIGĔRE'' > ''culre''.
Estos infinitivos coexisten en benasqués con ''estene(r)'', ''fone(r)'', ''aprene(r)'', ''pllove(r)'', ''crede(r)'', ''fote(r)'', ''vene(r)'', ''mole(r)'', ''pllanye(r)'' y ''fuyi(r)''.
 
A part d'esta lista de verbos d'a tercera conchugación latina que pasan a la IV clase benasquesa, tamién bi ha verbos d'atros orichens, que presentan tamién infinitivos en ''-er'' u ''-ir''.
 
Provienen d'a segunda conchugación latina en ''-ĒRE'' os verbos ''valre'', ''duelre'', ''calre'', ''riure'' y ''tinre'', coincidindo con una tendencia s'ha dau en a evolución d'o catalán y de qualques dialectos de l'occitán en os que ciertos verbos d'a tercera conchugación latina han pasau a la segunda (visible en o catalán y part de l'occitán ''deure'', ''moure'' que derivan de ''DEBĒRE'' y ''MOVĒRE''). Por atra part os verbos ''RESPONDĒRE'', ''MISCĒRE'', ''TONDĒRE'' y ''TORQUERE'' pasoron dende a segunda conchugación a la tercera en o latín d'amplas zonas.
 
Provienen d'a [[quarta conchugación en latín|quarta conchugación latina]] en ''-IRE'' os verbos ''amulre'', ''bulre'', ''engulre'', ''salre'' y ''vinre''.
 
== Referencias ==
66 130

ediciones