Diferencia entre revisiones de «Segunda conchugación en aragonés»

sin resumen de edición
 
Os verbos ''cocer'', ''coneixer'', ''creixer'', ''mereixer'', ''naixer'', ''estender'', ''aprender'', ''plover''/''plever'', ''creyer'', ''foter'', ''vender'', ''moler'' y ''planyer'' se remontan a verbos d'a tercera conchugación latina que pasoron a la segunda conchugación latina por o cambeo d'accentuación. Belún d'estos verbos presenta variants en a [[tercera conchugación aragonesa|conchugación en -ir]] como ''planyir''.
 
== Tiempos verbals ==
=== Formas impresonals ===
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''[[Infinitivo en aragonés|Infinitivo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''er'''
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Chenero y numero'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Participio en l'aragonés|Participio]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | Masculín singlar
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''iu''' / Tem'''ito'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | Masculín plural
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ius''' / Tem'''itos'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | Femenín singlar
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ida''' / Tem'''ita'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | Femenín plural
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''idas''' / Tem'''itas'''
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''[[Cherundio en aragonés|Cherundio]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''end(o)'''
|-
|}
 
=== Formas presonals ===
==== Modo indicativo ====
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Present d'indicativo en aragonés|Present d'indicativo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''o'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''es'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''e'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''emos'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''etz'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''en'''
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Pasato imperfecto d'indicativo en aragonés|Pasau imperfecto d'indicativo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Teme'''ba'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Teme'''ba'''s''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Teme'''ba'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plr.''
| bgcolor=#DDEEFF | Teme'''ba'''nos
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Teme'''ba'''tz
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Teme'''ba'''n
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Pasato perfecto simple en l'aragonés|Pasau perfecto simple]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ié'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''iés'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ió'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''iemos'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ietz'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ioron''' / Tem'''ión'''
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Futuro d'indicativo en aragonés|Futuro d'indicativo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''eré'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''erás'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''erá'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''eremos'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''eretz'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''erán'''
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Condicional en aragonés|Condicional]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ería'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ería'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ería'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''eríanos'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''eríatz
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''erían'''
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Pasato perfecto compuesto d'indicativo en aragonés|Pasau perfecto compuesto d'indicativo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | He temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Has temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Ha temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hemos temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hetz temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Han temiu / temito
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Pasato plusquamperfecto d'indicativo en l'aragonés|Pasato plusquamperfecto d'indicativo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Heba temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hebas temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Heba temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hébanos temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hébatz temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Heban temiu / temito
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Pasato anterior d'indicativo en aragonés|Pasau anterior d'indicativo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Habié temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Habiés temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Habió temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Habiemos temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Habietz temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Habioron temiu / temito
|-
|}
 
==== Modo subchuntivo ====
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Present de subchuntivo en aragonés|Present de subchuntivo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''a'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''as'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''a'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''amos'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''atz'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''an'''
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Pasato imperfecto de subchuntivo en aragonés|Pasau imperfecto de subchuntivo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''és(e)'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''eses'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''és(e)'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''ésenos'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''etz'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''esen'''
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Pasato perfecto de subchuntivo en aragonés|Pasato perfecto de subchuntivo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Haiga temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Haigas temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Haiga temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Haigamos temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Haigatz temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Haigan temiu / temito
|-
|}
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Pasato pluscuamperfecto de subchuntivo en aragonés|Pasau pluscuamperfecto de subchuntivo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hese temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Heses temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hese temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hésenos temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hésetz temiu / temito
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Hesen temiu / temito
|-
|}
 
==== Modo imperativo ====
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Modo imperativo en aragonés|Modo imperativo]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Sing.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''e'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Tem'''et'''
|-
|}
 
== Variants ==
66 130

ediciones