Diferencia entre revisiones de «Pasau imperfecto d'indicativo en aragonés»

sin resumen de edición
(→‎Orichen: replaced: meyev → mediev (4))
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Presona'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Primera conchugación en l'aragonés|1ª Conchugación]]'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Segunda conchugación en l'aragonés|2ª Conchugación]]'''
| bgcolor=#cccccc | '''[[Tercera conchugación en l'aragonés|3ª Conchugación]]'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''1ª Sing.''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''2ª Plur.''
| bgcolor=#DDEEFF | Aduyá'''ba'''ztz
| bgcolor=#DDEEFF | Debé'''ba'''ztz
| bgcolor=#DDEEFF | Partí'''ba'''ztz
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''3ª Plur.''
En a parla local [[aragonés benasqués|benasquesa]] de [[Sagún]] también se troba primera persona singular d'o pasato imperfecto rematadas en ''-e'':<ref name=SAURABEN>{{es}} [[José Antonio Saura Rami]]: ''Elementos de fonética y morfosintaxis benasquesas''. Gara d'Edizions, Institución Fernando el Católico, 2003, p 223, p 244</ref> ''yo manabe'', ''yo ubribe'', ''yo venibe'', que en o [[verbo estar-ser]] da a forma ''yo yebe''. Tamién ye diferent a primera presona plural, que remata en ''-en'': ''nusaltros manaben'', ''nusaltros ubriben'', ''nusaltros veniben'', ''nusaltros yeben''.
 
En as parlas [[aragonés meridional|meridional]]s a on la presión d'o [[Idioma castellán|castellán]] ye més gran, como en l'[[aragonés ayerbense|ayerbense]] u en l'[[aragonés oriental]] d'o sud como en o [[aragonés baixorribagorzano|baixo-ribagorzán]], o imperfecto d'a 2ª conchugación se fa como en la 3ª (''queriba'', ''debiba'').
 
== Referencias ==
70 269

ediciones