Diferencia entre revisiones de «Fonetica de l'aragonés»

replaced: meyev → mediev (4)
(→‎Consonants inicials: saco cheringa, que ye un caso de cheada meridionalizant de xeringa)
(replaced: meyev → mediev (4))
**''IANUARIUS'' > ''[[chinero]]''
**''IUGUS'' > ''[[chubo]]''
*Existe a teoría que en [[aragonés meyevalmedieval]] existiba una etapa meya en que o resultato de GE, GI, IA, IO, IU se pronunciaba con un [[fonema fricativo palatal sonoro]] (como a G [[idioma francés|francesa]] u [[idioma catalán|catalana]] septentrional) u [[africato prepalatal sonoro]] (Como a G [[idioma italián|italiana]] u [[luenga valenciana|valenciana]]). En o [[sieglo XIV]] bi ha pruebas de que ya se pronunciaba /ch/, seguntes [[Manuel Alvar]] ya se pronunciaba /ch/ en o [[sieglo XII]]. A [[grafía meyevalmedieval]] aragonesa pa esto sería dandaleyaba entre I (''iermano''), Y (''yuso''), u G (''gitar''), y ha dato problemas d'interpretación.
*Bells arabismos con [[chim]] s'adaptoron ya dende antigo con o resultato de GE, GI, IA, IO, IU:
*Os grupos -VI-, -BI-, -DI- (-VY-, -BY, -DY-) evolucionan ta -y-:
**''RUBEU''> ''RUBIO'' > ''[[royo]]''
**''FOVEA''> ''FOVIA'' > ''fueya'' (aragonés meyevalmedieval) > ''[[foya]]''
**''GAUDIU'' > ''[[goyo]]''
**''PODIU'' > ''[[pueyo]]''
**''LEGUMEN'' > ''legumen'' > ''legumne''?.
**''LUMEN'' > ''lumen''? > ''lumne''?
**''TERMEN'' > ''[[termin|termen]]'' (luengache meyevalmedieval) y ''termi'' ([[aragonés benasqués|benasqués]]).
 
**Tamién o caso d'o sufixo [[sufixo -men|-amen]], -umen de ''[[crabamen]]'', ''[[vacumen]]'', ''mulamen''.
44 227

ediciones