Diferencia entre revisiones de «Venezuela»
Contenido eliminado Contenido añadido
m r2.6.4) (Robot Adhibito: frr:Weenesuela |
Sin resumen de edición |
||
Linia 1:
{{Articlo 1000|+10}}
{{Infobox_País
Línea 21 ⟶ 20:
| enfiladors_tetulos = [[Lista de Presidents de Venezuela|President]]<br />Vicepresident
| enfiladors_nomes = [[Hugo Chávez]]<br />[[Ramón Carrizalez Rengifo]]
| establimiento=
| establimiento_fitos = Declarata<br />
| establimiento_calendatas = d'Espanya<br />[[5 de chulio]] de [[1811]]<br />[[30 de marzo]] de [[1845]]
| superfizie = 916.445
Línea 48 ⟶ 47:
| notas =
}}
A '''Republica
== Cheografía fesica ==
Venezuela ye situata en o [[
O país muga a lo norte con a [[mar Caribe]] u mar d'as Antillas con una longaria de costa de 2.813 km; tien mugas maritimas con as auguas territorials de [[Trinidad y Tobago]], as [[Antillas Neerlandesas]], [[Grenada]], [[Puerto Rico]] y as [[Islas
=== Relieu ===
[[Imachen:PicoOriental.jpg|thumb|left|200px|Pico Oriental, amán de Caracas]]
O relieu venezolán abarta tres
* as cordeleras septentrionals andinas
* as planas (''llanos'') de l'Orinoco
* o sector occidental de l'altiplán de Guayana.
[[Imachen:SaltoAngel1.jpg|thumb|150px|left|O ''Salto del Ángel'', o salto d'augua más alto d'o mundo]]
Os Andes septentrionals se bifurcan en dos cadenas montañosas, que se creyoron mientres a [[Era
A rechión d'as planas de l'Orinoco ocupa la depresión
[[Imachen:Deltaorinoco.jpg|thumb|200px|Delta de l'[[río Orinoco|Orinoco]], Parque
===
[[Imachen:Tucacas04012422TortugaCareyEretmochelysImbricata.JPG|thumb|200px|Fauna
Venezuela tien una gran cantidat de recursos
=== Fauna ===
A [[fauna]] bi ye
==
Venezuela ye trestallata politicament y administrativa en 23 [[Estatos de Venezuela|Estatos]], 1 Destrito Capital, 1 ''Dependencias Federales'' (72 islas) y 1 territorio reclamato ([[Guayana Esequiba]]).
<br clear=all>
Línea 118 ⟶ 117:
|15||[[Estato Monagas|Monagas]]||[[Maturín]]||align=right|28 900 km²||align=right|828.363
|- bgcolor="#f0f0f0"
|16||[[Estato
|-
|17||[[Estato Portuguesa|Portuguesa]]||[[Guanare]]||align=right|15.200 km²||align=right|848.259
Línea 136 ⟶ 135:
|1||[[Destrito Capital (Venezuela)|Destrito Capital]]||[[Caracas]]||align=right|433 km²||align=right|2.284.921
|-
|1||[[
|-
| - ||[[Guayana Esequiba]]¹||n/a||align=right|159.500 km²||align=right|102.000
Línea 149 ⟶ 148:
¹ Territorio reclamato por Venezuela (pertenexient actualment a [[Guyana]]).
== Politica y
Venezuela ye un Estato democratico y social de Dreito y de
=== Partitos politicos ===
|