Diferencia entre revisiones de «Verbos irregulars acabaus en -uir»

Ye bien documentato l'uso meyeval de [[participios fuertes en l'aragonés|participios fuertes]] -ito como ''(d)estruito'', y de participios regulars en -ido. En l'aragonés actual de l'Alto Aragón se troban participios fuertes en -ito como ''destruito'', ''construito'' y tamién as formas regulars.
 
== Present d'indicativo ==
En aragonés meyeval tenemos documentato o present con conchugación [[verbo incoativo en l'aragonés|incoativa]] (''substituexe'', ''statuexe'', ''statuexen''), que naturalment no afecta a las primeras presonas plurals (''statuimos''). A primera presona d'o singular -xcoexco se troba asobén converchent con o castellán -zcoezco (''restituezco'', ''anuezco''), y tamién se documenta a forma de tercera presona d'o singular converchent con o castellán -ece (''destruece'', ''redargüece'', ''statuece''), y a forma de tercera presona plural -ecen (''constituecen'', ''destruecen'').
 
D'esta traza a forma teorica orichinal en [[ortografía de l'aragonés meyeval|grafía meyeval]] sería:
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Present d'indicativo'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuexco''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuexes''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuexe''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuimos''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuid(e)s''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuexen''
|}
 
Y con un grau d'influencia castellana:
 
{| class="wikitable"
| bgcolor=#cccccc | '''Present d'indicativo'''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuezco''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statueces''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuece''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuimos''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuid(e)s''
|-
| bgcolor=#DDEEFF | ''Statuecen''
|}
 
== Problemas d'estandarización ==
867

ediciones